W podróż z autocasco

Każdy kierowca doskonale wie co oznaczają ubezpieczenia komunikacyjne. Ubezpieczenia samochodowe, o takiej najczęściej nam kierowcom chodzi,  są jednymi z najpopularniejszych na rynku ubezpieczeń, chociażby dlatego, że po polskich wyboistych drogach jeździ około 3 milionów aut. A skoro jeździ to należy je oczywiście ubezpieczyć. Obowiązkowym ubezpieczeniem, bez którego kierowca nie ma prawa prowadzić auta jest ubezpieczenie oc, czyli od odpowiedzialności cywilnej.  Autocasco, czyli ubezpieczenie ac, jest ubezpieczeniem nieobowiązkowym, chyba, że samochodów kupiony jest na kredyt i stanowi zastaw bankowy. W takich przypadkach najczęściej banki nakazują wykupienie również ubezpieczenia samochodu ac. Najczęściej w takich przypadkach kierowca wykupuje ubezpieczenie w pakiecie, czyli oc+ac+nw, ponieważ ubezpieczenia w pakiecie są po prostu tańsze, no i maja szerszy zakres działania. Tymczasem tylko co czwarty polski kierowca ma wykupione aotocasco, z prozaicznego zresztą powodu, ponieważ ubezpieczenia samochodu ac należą do jednych z najdroższych ubezpieczeń na rynku motoryzacyjnym.
– Ubezpieczenia aut oc chronią jedynie osoby poszkodowane w wypadkach samochodowych, a właścicieli aut przed ich roszczeniami. Natomiast ubezpieczenia samochodu ac chronią nasze pojazdy przed zniszczeniami, a także kradzieżą. Dlatego prócz obowiązkowego oc warto zaopatrzyć się również w autocasco, chociaż koszty są nieco większe niż zwykle. Ubezpieczenie ac nie jest zbyt tanie, ponieważ na tym rynku jest bardzo duża skala wyłudzeń odszkodowań, dlatego ubezpieczyciel też musi się w jakiś sposób zabezpieczyć. Z drugiej jednak strony wszelkie ulgi, jakie należą się kierowcom z tytułu bezkolizyjnej jazdy, czyli z oc można przełożyć na ubezpieczenia ac. Poza tym należy też pamiętać o różnych stawkach w różnych firmach ubezpieczeniowych. Nie sugerujmy się jednak zbytnio wysokością stawek, bowiem nie zawsze tam gdzie są one niskie jakość świadczeń ubezpieczeniowych idzie z nimi w parze. Krótko mówiąc nie zawsze tanie oznacza dobre. Najlepiej korzystać z usług uznanych na rynku firm, wówczas możemy mieć pewność,  że ustrzeżemy się kłopotów – powiedział jeden ze specjalistów od ubezpieczeń.
Niemal prawidłowością jest, że właściciele nowych aut wykupują również ubezpieczenie ac, bowiem o nowe auta zazwyczaj bardziej dbamy niż o stare. Ubezpieczenie ac jest ubezpieczeniem drogim, w wielu przypadkach sięgającym nawet kilkudziesięciu procent wartości auta, dlatego możemy możemy skorzystać z ubezpieczenia nie w pełnym zakresie /zakres ten może na przykład nie obejmować kradzieży samochodu/. Taki zakres ochrony szczególnie jest popularny wśród właścicieli samochodów starszych.
Pamiętajmy jeszcze o jednej rzeczy, wybierając firmę oraz polisy ubezpieczeniowe musimy mieć świadomość, że też stawki ubezpieczeń samochodowych w tym również ubezpieczenie ac, uzależnione są od wielu czynników. Najważniejsze z nich to: wiek samochodu, marka oraz wartości samochodu, ważne jest także miejsce zamieszkania osoby ubezpieczającej swoje auto. Firmy ubezpieczeniowe mają  swoje taryfy i strefy zagrozenia. W jednych rejonach występuje na przykład większe zagrożenie w innych mniejsze/ na przykład powodziowe, czy też skala kradzieży/. Dlatego stawki są tak zróżnicowane.Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.